+48 61 250 56 78 kontakt@smartlean.pl
Szkolenia dedykowane
powrót (Narzędzia Lean Management)

5S, Zarządzanie wizualne

Szkolenia Lean rozpoczynają się często od budowania świadomości. Jednym z pierwszych kroków, od których rozpoczyna się wdrażanie działań praktycznych na obszarze produkcji czy administracji (biura)
jest właśnie wdrożenie narzędzia 5S.

Same "S-ki" pochodzą od japońskich słów:
- Seiri tłumaczone jako Sortowanie (Selekcja),
- Seiton tłumaczone jako Systematyka,
- Seiso tłumaczone jako Sprzątanie,
- Seiketsu tłumaczone jako Standaryzacja,
- Shitsuke tłumaczone jako Samodyscyplina.

Wzrost wydajności procesu

Adresaci szkolenia

  • Administracja
  • Służba
    zdrowia
  • Produkcja
  • Logistyka
  • Usługi

Opis szkolenia

Metoda 5S stosowana jest do optymalizacji stanowisk pracy zarówno w obszarach produkcyjnych, jak i pozaprodukcyjnych. Rewelacyjne efekty odnosi także w administracji. Wdrożenie opiera się w cyklu pierwszych 3S (Selekcja, Systematyka, Sprzątanie), które poparte Samodyscypliną pracowników pracujących na danym stanowisku pracy prowadzi do Standaryzacji. Ciekawostką jest fakt, iż w japońskiej kulturze nie istnieje zasada 5S, mamy do czynienia z 4S co wiąże się bezpośrednio z zakorzenioną w japońskiej kulturze dyscypliną.

W krajach europejskich tą dyscyplinę należy podtrzymywać (audyty 5S) a samo wdrożenie musi odbyć się w zespole składającym się z pracowników. Tylko pracownicy mający poczucie współwłasności nowych procesów będą je efektywnie rozwijali. Pamiętajmy, że celem nie jest systematyczne sprzątanie, lecz systematyczna eliminacja źródeł problemów dotyczących czy to powstającego bałaganu na stanowisku pracy czy innych typów marnotrawstw.

Właściwie warsztaty a nie szkolenie z zakresu 5S jest podstawowym narzędziem stabilizacji procesów, dzięki której otrzymujemy niezbędne standardy pozwalające na dalsze doskonalenie, taktowanie, balansowanie czy słynny pull (wyciąganie) w procesach.

System 5S sprzyja jednocześnie kreowaniu bezpiecznego stanowiska pracy oraz rewelacyjnej wizualizacji stanowiska pracy. Dzięki tym dwu aspektom otrzymujemy wzrost zaangażowania pracowników oraz ich satysfakcji z wykonywanej pracy. Szkolenie ma wymiar praktyczny, część teoretyczna to maksymalnie 60 minut. Następnie warsztaty na Waszym Gemba, a więc miejscu gdzie fizycznie następuje dodawanie wartości i rozpisanie planu działań. Niezbędnym elementem jest również proces audytowania oraz systematyki działań przełożonego, tu zachęcamy do zastosowania narzędzia T-Card.

czytaj więcej

Osoby do kontaktu

Karolina Kucińska

k.kucinska@smartlean.pl

537 990 346

Magdalena Białyńska

m.bialynska@smartlean.pl

732 706 346

Zostaw adres e-mail

Przedstawimy Ci kompleksową ofertę

Pozostałe szkolenia w tej kategorii