+48 61 250 56 78 kontakt@smartlean.pl
Szkolenia dedykowane
powrót (Narzędzia Lean Management)

EPEC – Efektywne planowanie produkcji

Planowanie produkcji jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach. Organizacja aby odnaleźć się w otoczeniu rynkowym, musi nie tylko wdrażać narzędzia szczupłej produkcji ale też planować zgodnie z zasadami Lean.

100% dostaw na czas

Adresaci szkolenia

  • Administracja
  • Służba
    zdrowia
  • Produkcja
  • Logistyka
  • Usługi

Opis szkolenia

Podstawowe pytania, na jakie odpowiedzieć powinien każdy dział planowania produkcji to:
- Ile czasu zajmie nam realizacja danego zamówienia?
- Jakie jest zapotrzebowanie materiałowe niezbędne do realizacji planu?
- Jaka jest dostępność i obciążenie zasobów?
- Jakie mamy możliwości produkcyjne w zakładzie?

Odpowiedź na powyższe pytania wymaga zebrania wielu danych oraz zbudowania relacji przyczynowo-skutkowych zachodzących w procesach zarówno administracyjnych jak i produkcyjnych. Planista, który dostaje zamówienia od klienta nie może bazować tylko na ogólnych założeniach planistycznych ujętych w systemach klasy MRP II. Zmuszony jest wówczas do poszukiwania danych i relacji, które pozwolą na płynną produkcję z maksymalizacją wykorzystania dostępnych zasobów oraz redukcją do minimum czasu przetwarzania (Lead Time).

Wśród szeregu elementów, wymagających uwzględnienia przez planistę kluczowe to:
- struktura przedsiębiorstwa,
- relacje pomiędzy wydziałami,
- maksymalny i minimalny czas przetwarzania,
- dostępne zasoby ludzkie i maszynowe,
- elastyczność dostępnych zasobów,
- przeglądy wynikające z autonomicznego i planowanego utrzymania ruchu,
- aktualne OEE dla maszyn i urządzeń,
- czasy poszczególnych grup przezbrojeń,
- szereg danych dotyczących danego produktu oraz form czy narzędzi niezbędnych do jego przetwarzania.

Zadaniem planowania produkcji jest połączenie wszystkich elementów składowych wchodzących w system produkcyjny i zbudowanie relacji przyczynowo-skutkowej nałożonej na konsekwencje w postaci osi czasu. Wynikiem takiego działania jest program planistyczny odzwierciedlający istniejące w organizacji procesy, zasoby oraz kompetencje. Jesteśmy wówczas zdolni do kompleksowego zarządzania procesami produkcyjnymi.
Co więcej, kluczowym aspektem jest spojrzenie na przepływ wartości produktów oraz określenie klarownych grup zgodnie z metodą sita Glandey'a. Dzięki temu produkcja odbywać się będzie w określonych cyklach, zawsze z tą samą wielkością partii produkcyjnej.

Planowanie produkcji jest procesem istotnym nie tylko w przypadku powtarzalnej, czasem wręcz masowej produkcji ale również w produkcji jednostkowej, w branżach takich jak konstrukcje stalowe czy wszelkiego rodzaju usługi produkcyjne. Zastosowanie planowania produkcji wg proponowanych przez nas wzorców znalazło uznanie również w jakże wymagającej branży FMCG.

Budowane przez nas zasady planowania zgodne są z wymogami FIFO, EPEI oraz Heijunki.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tym, jak przygotować się i zebrać właściwe dane oraz w jaki sposób stworzyć program pozwalający na planowanie produkcji zachęcamy do skorzystania ze szkolenia.
Posiadamy niezbędne zasoby, aby wesprzeć Państwa organizację w procesie budowania know-how planistycznego oraz w procesie budowania programu bazującego na MS Excel zdolnego do odpowiedzi
na aktualne problemy planistyczne w duchu kultury Lean.

Chcemy być Smart, chcemy by nasi Klienci również tacy byli i to jest właśnie powód, dla którego zachęcamy do korzystania z MS Excel w celu planowania krótko-terminowego bez generowania niepotrzebnych kosztów dla organizacji.

czytaj więcej

Osoby do kontaktu

Karolina Kucińska

k.kucinska@smartlean.pl

537 990 346

Magdalena Białyńska

m.bialynska@smartlean.pl

732 706 346

Zostaw adres e-mail

Przedstawimy Ci kompleksową ofertę

Pozostałe szkolenia w tej kategorii