Kanban

Ciągle borykasz się z problemami związanymi z logistyką w swojej firmie? Musisz utrzymywać wysokie poziomy zapasów w toku, żeby „przykryć” problemy z dostawą odpowiednich materiałów, w odpowiednie miejsce i we właściwej ilości? Albo zatrzymujesz procesy, bo coś znów poszło nie tak jak powinno w zaopatrzeniu? System Kanban ułatwi Ci rozwiązanie tych i wielu innych problemów.

Dlaczego warto wprowadzać Kanban?

Utrzymanie niskiego poziomu zapasów produkcji w toku przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości dostaw na dane stanowisko stanowi od lat wyzwanie dla zarządzających. Zwłaszcza w dobie wymaganej ogromnej elastyczności, zdolności do produkcji wielu produktów w małych partiach produkcyjnych metoda Kanban staje się coraz bardziej popularna. Proste, a jednocześnie niesamowicie skuteczne narzędzie znajduje zastosowanie właściwie w każdym środowisku, również̇ w administracji.

Co to jest Kanban?

Japońskie słowa kan – ban oznacza w dosłownym tłumaczeniu „kartkę papieru” mającą sygnalizować potrzebę uzupełnienia zapasów na magazynie lub procesie produkcyjnym czy administracyjnym. Kanban może przybierać rozmaite formy, od właśnie wspomnianej kartki papieru po najbardziej zaawansowane rozwiązania z zastosowanie systemów informatycznych. Kanban może być również pustym miejscem po zużyciu jednej z dwóch podstawionych palet lub opróżnionym pojemnikiem (tzw. kanaban dwupojemnikowy).

Jak wdrożyć skuteczny Kanban?

Dobrze przygotowany system Kanban powinien opierać się na wiarygodnej kalkulacji i określeniu poziomu zapasów niezbędnego do utrzymania płynności procesów, a z drugiej strony powinien określać stany maksymalne, tak żeby koszty zapasów utrzymywać w optymalnych granicach.

Kolejna istotna sprawa przy wprowadzaniu kanbanu,, to zaplanowanie przepływu informacji i materiałów w systemie. Mówiąc wprost, należy określić standard w jaki sposób, kiedy oraz w jakiej ilości będzie odnawiany poziom zapasów na procesie. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w procesach produkcyjnych jak i administracyjnych jest tzw. milkrun. Osoby odpowiedzialne za zbieranie i dostarczanie zapasów na procesu, w ustalonej kolejności i o określanym czasie zbierają, przyjmują sygnały dotyczące zużytych materiałów i przy kolejnej „pętli” uzupełniają stany Kanban.

Jakie wsparcie otrzymasz od nas?

W trakcie warsztatów Kanban poznasz zasady wdrożenia metodologii Kanban, zrozumiesz specyfikę procesów logistycznych z zastosowanie metodologii Kanban. Dowiesz się w jaki sposób obliczyć ilość kart, sygnałów w procesie Kanban oraz jaki poziom zapasów będzie w twojej organizacji optymalny.

W wszystko to w oparciu o cykl PDCA, który umożliwi Ci ciągłe doskonalenie procesu kanban.

Jakie korzyści po wprowadzeniu systemu Kanban?

Dobrze funkcjonujący Kanban umożliwia obniżenie poziomu zapasów nawet o połowę. Dobrze zorganizowana logistyka, ogranicza zbędny ruch i transport materiałów oraz zapewnia stabilną dostawę  materiałów i informacji na procesy. Z Kanbanem kontrolowanie i organizacja procesów logistycznych staje się dziecinnie proste!

Zapraszamy do współpracy

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami w celu wdrożenia narzędzi lean management w Twojej firmie.