Alternatywne metody redukcji kosztów w przedsiębiorstwie

W ciągle zmieniających się czasach tradycyjne metody redukcji kosztów mogą tracić swoją skuteczność. Wiele przedsiębiorstw rezygnują z tradycyjnego układu pracy, a w niniejszym wpisie omówimy alternatywne metody redukcji kosztów.

Outsorcing

Z uwagi na zmieniający się model pracy oraz przeniesienie wielu biznesów w zdalny tryb pracy, popularności nabiera Outsorcing. Korzystając z oddania części obowiązków profesjonalnej firmie zewnętrznej, nie tylko stajemy się bardziej nowocześni, ale również redukujemy koszty. Na podstawie umowy specjalistyczna firma przyjmuje obowiązki, które jej zlecamy. Najczęściej przedsiębiorcy delegują obowiązki firmom z branż IT, księgowości, szkoleń lub administracji kadrowej. Często zawarcie umowy z firmą zewnętrzną jest znacznie tańsze niż zatrudnienie pracowników, specjalizujących się w danej dziedzinie.

Wirtualne szkolenia

Wirtualne szkolenia pracowników jest jedną z form outsourcingu. Wygodna forma szkolenia online skraca koszty ze względu na brak potrzeby wynajęcia sali konferencyjnej, dojazdów pracowników i konsultantów, noclegów, przerwy kawowej. Szkolenia są często dofinansowane z funduszy europejskich, które umożliwiają ponoszenie przez przedsiębiorcę znacznie niższych nakładów finansowych. Niestety szkolenia zdalne nie będą skuteczne dla przedsiębiorstw produkcyjnych ze względu na konieczność przeprowadzenia działań związanych bezpośrednio z linią produkcyjną.

Praca zdalna

Bardzo przydatna opcja redukcji kosztów, jeżeli model organizacji na to pozwala. W taki sposób zaoszczędzić możemy na kosztach utrzymania biura. Epoka Internetu pozwala pozostawać w ciągłym kontakcie z pracownikami oraz na wykonywanie poleconych zadań w sposób zdalny. Już wiele organizacji sprawdziły korzyści pracy zdalnej, należy tylko uzbroić pracowników w niezbędne sprzęty.

Coworking

Coworking może być połączony z pracą zdalną lub leż outsorcingiem. Polega coworking na wynajęciu biurka do pracy na określony godziny lub dni tygodnia. W taki sposób uzyskasz dostęp do wyposażonego w niezbędne sprzęty biurka oraz sali konferencyjnej. Minusem w tym przypadku jest brak indywidualnego biura, czyli pomieszczenie współdzielone z innymi ludźmi. Oczywistą zaletą jest to, że mamy możliwość poznania nowych ludzi oraz zawarcia kontaktów, korzystnych dla firmy.

Usługi księgowe online

Dana metoda może być skuteczna dla małych przedsiębiorstw, w których nie występuje duża ilość transakcji w miesiącu. W takim przypadku przedsiębiorca samodzielnie lub w sposób pół-automatyzowany prowadzi księgowość firmy na specjalnej stronie internetowej.

E-faktura

Istnieje wiele aplikacji umożliwiających szybkie wystawienie faktury oraz bezpośrednie przesłanie dokumentu do odbiorcy. Wystarczy tylko wprowadzić adres mailowy oraz uzyskać zgodę kontrahenta na przesłanie faktury. Zaletą e-faktury jest redukcja kosztów wysyłki rachunków w formie papierowej, szybki kontakt z klientami oraz pewność odbioru wiadomości.

Archiwizacja dokumentów

Metody typu Google Dysk lub Cloud dają wiele możliwości redukcji kosztów. Rozwiązania tego typu umożliwiają archiwizację dokumentów w sposób szybki i łatwy, minimalizując konieczność drukowania i archiwizacji dużej ilości papierów w przestrzeni biurowej. W taki sposób każda osoba upoważniona ma dostęp do potrzebnej dokumentacji w jakikolwiek moment czasu.

Przemyślana reklama

Przy wyborze narzędzi promocyjnych warto zwracać uwagę na branżę, w której działamy oraz klientów, których chcemy pozyskać. Media społecznościowe umożliwiają promowanie marki w sposób inteligentny, wybierając wiek i zainteresowania osób, które tę reklamę zobaczą. Warto dokładnie przemyśleć narzędzia oraz materiały reklamowe, z których chcemy korzystać. Będziemy mogli zaoszczędzić na kosztach reklamy, jednocześnie pozyskując większą ilość klientów.

Ciekawe, czy wszyscy jesteśmy gotowi do zmian modelu pracy? Jeżeli zastanawiasz się, czy warto coś zmieniać, rozejrzyj się dookoła. Świat się zmienia, technologie umożliwiają bardziej skuteczne i tańsze zarządzanie, nowoczesne metody pracy stają się bardziej elastyczni. Naszym zdaniem, podane metody nie tylko redukują koszty prowadzenia działalności, ale też wzmacniają pozycję konkurencyjną, co jest niezbędnym w czasach dzisiejszych.

Add Comment