Waste Walk Smart Lean S.C. w firmie Reich cK. Reportaż „Lean Po Polsku – Sławomir Szczepaniec”

W roku 2018 zostałem zaproszony przez zarząd firmy Reich cK do odwiedzin zakładu i napisania krótkiej relacji na ten temat. Wraz ze specjalistą szczupłej produkcji Panią Honoratą Czok odwiedziliśmy fabrykę i odbyliśmy ponad dwugodzinną dyskusję na tematy związane z ciągłym doskonaleniem. Jak wygląda status quo? Owocem wizyty był artykuł publikowany przeze mnie w social media. Od tego czasu wiele się zmieniło. Jest 2019r. Dyrektor zarządzający dr Marcin Tyslik to człowiek o otwartym umyśle. Wziął udział w konkursie na „Lean Po Polsku – Sławomir Szczepaniec” i wygrał cenną nagrodę ufundowaną przez lidera konsultingu lean w Polsce, Smart Lean S.C – czyli Waste Walk warte 3000 zł. Zupełnie za darmo! Oto relacja z tego wydarzenia.

Lutowy dzień był mglisty i deszczowy. Mój trzydziestoletni Mercedes 190D pędził autostradą A4 ponad 130km na godzinę. Kilka razy zmniejszałem prędkość, ale wskazówka ciągle wracała na prawą stronę prędkościomierza. To emocje: mimo, że od czasu konkursu na „Lean Po Polsku – Sławomir Szczepaniec” minął miesiąc, wciąż byłem ciekaw jak wygląda profesjonalnie przeprowadzona Waste Walk. Nigdy nie brałem udziału w takim wydarzeniu: dziś będę jednym z czterech uczestników wraz z Marcinem Stachowiakiem CEO Smart Lean S.C. oraz Marcinem Tyslikiem i Klaudiuszem Miczką – dyrektorami w Reich CK. Spotkanie na wysokim szczeblu: a dla mnie szansa na naukę. Byłem godzinę za wcześnie!

Bytomska firma to córka niemieckiej firmy Reich, która specjalizuje się w produkcji elementów gumowych stosowanych w układach napędowych oraz innych specjalistycznych elementach gumowo-metalowych służących do amortyzacji, np. w kombajnach rolniczych. Budowane tu elementy różnią się znacznie rozmiarami i wagą: niektóre z nich mają nawet 60 cm średnicy i ważą około 40 kg. To bardzo „efektowne wizualnie” detale, które pokazałem na zdjęciach w treści tej publikacji.

Mimo faktu wcześniejszego przybycia, zostałem powitany przez Zarząd i udostępniono mi wszystkie pomieszczenia produkcyjne, celem wykonania zdjęć. Podpisując NDA dowiedziałem się, że kluczowe są nastawy maszyn wulkanizujących, dlatego na zdjęciach nie znajdziecie Państwo takowych. Celem tego artykułu jest raczej uzmysłowienie jak wielki potencjał do dobrych zmian czai się w każdym zakładzie produkcyjnym i jak wiele pieniędzy można zaoszczędzić.

Punktualnie o godzinie 11.00 przybył Marcin Stachowiak. Krótkie powitanie i od razu wzięliśmy się do pracy. Pierwsze minuty spotkania to zapoznanie się: wyjaśnienie jakim portfolio klientów i jakim zakresem wdrożeń zajmowała się poznańska firma Smart Lean S.C. Cyfry, którymi operuje Pan Stachowiak robią na mnie wrażenie. Oszczędzono masę pieniędzy i odzyskano wiele ukrytego potencjału!

Ale to dopiero preludium: do spotkania dołącza dyrektor produkcji Klaudiusz Miczka. Padają pytania o goszczący nas zakład. Na stole pojawia się plan nowej hali produkcyjnej o znacznie zwiększonej powierzchni. Zakład się rozbudowuje, pojawiły się dwie nowe ogromne maszyny wulkanizujące. Firma potrzebuje efektywnych narzędzi do zarządzania stale rosnącymi wdrożeniami nowych elementów oraz poszerzaniem się zakresu prac. Konsekwencją rozwoju będzie konieczność zatrudnienia specjalistów: ale o nich trudno. Przed zarządem stoi ambitne zadanie wyszkolenia załogi: konieczne są narzędzia, które pomogą to zrobić w krótkim czasie.

Mając kilka lat doświadczenia związanego ze szczupłą produkcją, nie oczekiwałem, że Marcin Stachowiak zacznie rozmowę od proponowania narzędzi lean management „na ślepo”. Waste Walk zaczyna się dokładnym rozpoznaniem palących potrzeb Klienta. I choć to wygrana w konkursie „Lean Po Polsku – Sławomir Szczepaniec”, a Smart Lean S.C. nie otrzymuje za dojazd i usługę ani złotówki, widać pełne zaangażowanie gościa w potrzeby zarządu i bytomskiej firmy.

Aby lepiej zrozumieć Klienta konieczne jest zbadanie kontekstu biznesowego. Wiele pytań i wiele odpowiedzi. Nie ma czasu na konsumpcję kawy i pysznych kanapek, które widać na stole w sali konferencyjnej. Po czterdziestu minutach rozmowy szykujemy się do zejścia w gemba – na halę produkcyjną. Jako dziennikarz specjalistyczny wziąłem notes, kamerę i aparat. Choć nie mogę Państwu przekazać wszystkiego co zobaczę, wiem że nauka zaprocentuje dla mnie: inżyniera i specjalisty w branży przemysłu elektronicznego i bateryjnego.

Pan Marcin Stachowiak zadaje pytania: jak wygląda proces? Gdzie jest początek, gdzie koniec? Jak wygląda technologia? Ile osób zaangażowanych jest w wytwarzanie detali? Co znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach? W jaki sposób przepływa strumień wartości?

Znajdujemy się obecnie w magazynie form: rzut oka specjalisty lean i diagnoza – można tu dopracować oznakowanie, tak aby zmniejszyć ryzyko pobrania złego elementu i skrócić czas przezbrajania maszyny. Wystarczy odpowiednio zmodyfikować sposób układania detali oraz opis. To proste do zrobienia i zajmie niewiele czasu, ale przełoży się na oszczędność i ergonomię. Pozwoli wyeliminować ryzyko błędu operatora, które pochłonie surowce i czas technologiczny.

Safety first: zaskoczyła mnie duża dbałość Pana Stachowiaka o bezpieczeństwo na stanowiskach pracy. Trwa dyskusja na temat właściwego zabezpieczenia szaf sterujących, wyniesienia manipulatorów na zewnątrz – tak by nie zachodziła konieczność otwierania szafy i aby zapewnić możliwość kontroli kluczowych parametrów za pomocą jednego „rzutu oka”. To podniesie ergonomię stanowiska, zwiększy prostotę sterowania urządzeniem. Będzie prościej, szybciej i bezpieczniej. To także przełoży się na zysk: pracownik może wykorzystać czas efektywniej.

Stajemy na środku hali i przyglądamy się ruchom poszczególnych osób na stanowiskach. Nawet ja dostrzegam, że wiele tu można zmienić gdyby narysować spaghetti diagram. Widzę zbędny ruch, kilka osób chodzi tutaj „z miejsca w miejsce”, ze stanowiska na stanowisko. To można, a nawet trzeba optymalizować. Ale rozmowa zmierza ku standaryzacji oraz szkoleniu za pomocą metodyki TWI, wielokrotnie opisywanej przeze mnie na blogu. Istniejące matryce kompetencji to za mało, trzeba jeszcze wykonać dodatkową pracę, która wyda owoc w przyszłości. Dzięki niej łatwiej będzie zastępować specjalistę, który zachoruje oraz zaplanować w jaki sposób przebiegać będzie ścieżka rozwoju każdego z pracowników. W branży FMCG takie wdrożenie dało Klientowi Smart Lean S.C. ponad 300 000 zł oszczędności, przy inwestycji rzędu 50 000zł. W innym miejscu zysk zwiększył się prawie dwudziestokrotnie! Tak potężną moc mają działania lean, kiedy uwzględni się kontekst biznesowy – a do tego dąży firma Smart Lean S.C.

Bardzo podoba mi się jasna, schludna hala bytomskiej firmy. Porządek na stanowiskach pracy jest zachowany. Ale… to tak jak w domu: mąż twierdzi, że jest czysto, ale żona nie. Konieczne jest stworzenie wizualnych standardów na stanowiskach. Rozmowa o nich zajmuje kolejne kilkanaście minut. Pan Marcin Stachowiak jasno wypunktowuje kluczowe zalety takiego postępowania oraz demonstruje miejsca, w których należałoby wprowadzić standardy. Nie raz zauważyliśmy miotłę odłożoną w przypadkowym miejscu, nie raz górna powierzchnia maszyny służy jako… pole odkładcze. Wiem, że czytelnicy mojego bloga to osoby ambitne: dlatego sami odpowiedzcie jakiej metodyki postępowania należałoby tu użyć.

To co widzę w bytomskiej firmie nie jest złe: pracowałem w wielu zakładach i wiem, że są to normalne zachowania pracowników: nie można ich karać za nieprzestrzeganie przepisów… których nie ma! Drobiazgi? Tak! Ale CEO Smart Lean S.C. jest perfekcjonistą, a zarządowi firmy Reich cK bardzo zależy na tym by ich zakład stawał się coraz lepszy. Słychać to w słowach dyrektora produkcji, który sam zakładał działalność produkcyjną w Polsce wiele lat temu. Jest bardzo zaangażowany w to co się dzieje i z uwagą słucha słów Marcina Stachowiaka. Trwa ożywiona dyskusja, widać jak na czołach zarządu maluje się zaangażowanie o przyszłość zakładu.

Nie mogę wspominać tutaj o wszystkim o czym rozmawiano. Mam ograniczoną przestrzeń, a firma Reich cK zastrzegła sobie prawo do zachowania tajemnicy w jaki sposób zorganizowany jest proces produkcji oraz które z problemów są największe. Mając dostęp do planów nowej hali byłem pod wrażeniem rozmachu planowanych prac; zbyt wcześnie jednak by o tym pisać. Mam nadzieję, że za rok zostanę zaproszony ponownie, aby napisać o tym jakie owoce wydała dzisiejsza rozmowa specjalistów Smart Lean S.C. i zarządu.

Wiem, że firma Reich cK planuje przeprowadzenie warsztatów SMED dla swoich liderów. W przypadku przezbrojeń pras wulkanizacyjnych trwających wiele godzin, powinno to wygenerować znaczne oszczędności. Dla branży FMCG udało się firmie Smart Lean S.C. wygenerować około 270 000 zł oszczędności przy nakładzie w projekt tylko 16 000 zł! Te liczby robią na mnie ogromne wrażenie: trzymam w ręku prospekt zatytułowany „Success story” wydany przez Smart Lean S.C.

Za dobrze wykonaną pracę należy się dobry obiad. Jedziemy pod Radzionków, do prawdziwie śląskiej restauracji. Zamawiam roladę, kluski i modrą kapustę. Na dworze wyszło słońce. Humor dopisuje, tematy stają się lżejsze, a my szykujemy się do rozstania z CEO Smart Lean S.C., którego czeka długa droga do Poznania. No, ale ponoć 2012r. blisko i droga S5 ma być gotowa na Mistrzostwa, jak obiecują politycy! J Pewnie i ja skorzystam odwiedzając firmę Smart Lean S.C. aby opisać jak można doskonalić procesy Lean Office u siebie. Bo lider konsultingu lean jest lean nie tylko u Klienta!

„Rób dobrze i chwal się tym” mówi płynnie po niemiecku Marcin Tyslik żegnając mnie w drzwiach swojej firmy. Pozostając otwartym na innowacyjność i zmianę obiecuje pochwalić się rezultatami naszej wspólnej pracy przed czytelnikami „Lean Po Polsku – Sławomir Szczepaniec”. Dziękując mu za udostępnienie fabryki wspominam o ważnym wydarzeniu: weselu, które ma odbyć się w sobotę. Panu Marcinowi Tyslikowi i jego wybrance serca życzę wiele lat w zdrowiu i szczęściu!

Add Comment