Marnotrawstwo transportu powstaje w wyniku złego rozmieszczenia maszyn, dużej odległości lub wysokości i przesuwania rzeczy z różnych powodów. Transportem nazywamy jakiekolwiek przemieszczanie i dostarczenie części, surowców lub gotowych wyrobów z punktu A do punktu B. Ręczna obsługa materiałów też jest częścią transportu. Kiedy powstaje konieczność transportowania:
- Gdy większość operacji przeprowadzane są na bieżąco,
- Gdy maszyny rozmieszczone są w sposób, który nie odpowiada wymogom przepływu procesów,
- Przy wąskiej specjalizacji pracowników,
- Przy założeniu, że transport jest niezbędny.
Ruch materiałów
System przenośników zazwyczaj zajmuje dużą powierzchnię w zakładzie, obsługa systemu wymaga dużo czasu i energii pracowników, niekiedy prowadzi do niszczenia produktów i surowców, a także wymaga ciągłej modernizacji i rozbudowy. Oczywiście całkowite wyeliminowanie transportu w organizacji jest niemożliwe, ale możemy znacznie skrócić odległości transportowe i wyeliminować punkty składowania. W jaki sposób? Za pomocą ręcznej obsługi materiałów. Należy zwrócić uwagę, że ręczna obsługa materiałów jest możliwa w systemie opartym na przepływie jednej sztuki.
Jak eliminować zbędny transport?
Podstawową metodą zmniejszenia marnotrawstwa transportu jest ustawienie maszyn i sprzętu w taki sposób, aby stworzyć niczym niezakłócony przepływ pomiędzy poszczególnymi operacjami. Pozwala to na skrócenie i uproszczenie systemu transportu, a także na ograniczenie do minimum obsługi ręcznej materiałów. Poniżej podamy jeszcze kilka metod na wyeliminowanie zbędnego transportu:
- Produkcja potokowa,
- Wykorzystanie wszystkich możliwości sprzętu,
- Przeprowadzenie operacji w pozycji stojącej,
- Gniazda produkcyjne w kształcie litery U,
- Wszechstronnie wykwalifikowani pracownicy.